מקצוע האינסטלציה הוא בין המקצועות המבוקשים בתחום התיקונים והשיפוצים בזכות חשיבות הטיפול בבעיות צנרת. לכולם יש שירותים בבית וברזים במטבח, כשמדי פעם המערכות נוטות להיסתם ולהתקלקל. כאן נכנס לתמונה האינסטלטור המומחה שמגיע בדחיפות לבית הלקוח, מזהה את הבעיה ומתקן את הצנרת בהתאם כדי לסייע לזרימת המים לחזור לשגרה. כיום עומדים לרשות האינסטלטור כלי עבודה רבים ומשוכללים שדורשים ידע וניסיון. בקורס אינסטלציה ילמדו הסטודנטים כיצד לתפעל את המכשירים על מנת לפתור כל בעיה בצנרת.

אם נושא האינסטלציה מעניין אתכם וברצונכם להשתלם בתחום ולפתח קריירה מבוקשת, מומלץ ללמוד קורס אינסטלציה מקצועי בו תלמדו לפתור בעיות צנרת ולהכיר את הענפים השונים שקשורים לתחום, כולל עזרה בהשמה ובפתיחת עסק לאחר הלימודים כדי להוליך אתכם בקלות וביעילות לשגרת עבודה מאתגרת ומצליחה. בקורס יילמדו באופן תיאורטי ומעשי הנושאים הבאים:

 

טיפול בצנרת

היכרות עם מערכות צנרת שונות, חומרי צנרת ישנים וחדשים ואופן החיבור בין חלקי המערכת. תחקרו את אופן הגישה למערכות הצנרת בבתים שונים, את הדרך הנכונה לתקן חלקי צנרת ולהתקין צנרת חדשה. בנוסף, תלמדו כיצד לתקן בעיות במיכלי הדחה של אסלות.

 

שיטות לאיתור נזילות

נזילות בביוב, בכיורים או בצנרת עלולות להפר את שגרת הבית ולגרום לנזקים תברואתיים בבית כולל עובש, רטיבות ופירוק של קירות ורצפות. במהלך הקורס תלמדו על סוגים שונים של נזילות ותתרגלו מציאת מקור הנזילה בעזרת מכשירים שונים שפועלים על בסיס חום ורטיבות. תלמדו כיצד להתמודד עם נזילה קיימת, מתי צריך לאטום חריץ ומתי יש להחליף חלק מהצנרת, כולל פתרונות נוספים שכוללים שאיבות, הוצאת סתימות והכנסת צינור פנימי. תכירו את מערכות הצנרת בבתים ובבנייני ציבור כדי להקל על ההתמצאות בשטח.

מערכת חימום מים ודודי שמש

עוד חלק חשוב במערכת המים של הבית היא מערכת חימום המים. לעתים היא פועלת על בסיס חימום חשמלי, לפעמים על בסיס חימום בגז ובקיץ מדובר פעמים רבות בחימום של דוד שמש או בשילוב של כמה מערכות חימום. בקורס אינסטלציה תלמדו להכיר את המערכות האלו, את המבנה שלהן, חיבורן לשאר צנרת הבית ואופן תיקון בעיות שונות שנוצרות בהן.

 

מכשירים מומלצים לעבודה

אם פעם כדי לפתוח סתימה אנשי המקצוע היו צריכים להסתדר עם פומפה, כפפות ומברג – ותו לא – כיום טכנולוגית האינסטלציה השתכללה להפליא ומערכות הכלים העומדות לרשות האינסטלטור משוכללות ומורכבות במיוחד. תוך שימוש בסדרת מכשירים שפועלות על לחץ, ואקום, זרמי מים ומנועים, מכשירי האינסטלציה המודרנים מאפשרים לאינסטלטור לפתוח כל סתימה במהירות ולתקן בעיות צנרת בקלות בכל זמן. במהלך קורס האינסטלציה תלמדו להכיר את המכשירים השונים ואת אופן השימוש בהם, תתנסו בפתיחת סתימות בעצמכם ותלמדו עם אילו כלים כדאי להתחיל את הקריירה שלכם וכיצד לרכוש אותם מספקים מומלצים.

 

מערכות השקיה

זו אמנם לא מערכת ביוב – אך היא דומה לה מאוד. מערכות ההשקיה המודרניות בנויות מצינורות, שסתומים וטפטפות, ובקורס האינסטלציה תבצעו היכרות קרובה עם אופן הפעולה שלהן כדי לתקן בעיות השקיה בגינות פרטיות וציבוריות.

 

תקנים ונהלי בטיחות

בזמן ביצוע עבודות אינסטלציה השרברב מבצע פעולות עדינות בסמוך למערכות חשמל מסובכות ולכן יש לנקוט משנה זהירות בטיפול במערכות מים. במסגרת הקורס תלמדו איך לעבוד בצורה בטוחה. בנוסף, תכירו את מערכת התקנים המסועפת בה כל מערכת מים וצנרת צריכות לעמוד כדי להיחשב תקינות בעיני המחוקק ולשמור על בטיחות המשתמשים. כך תוכלו לתקן בעיות בצנרת בהתאם לתקנים ולתכנן בעצמכם מערכות שיעמדו בחוקים הנדרשים.

 

בעיות במים והידראוליקה (לחץ מים)

עוד היבט חשוב במערכות מים הוא הצורך להכיר את המבנה הכימי של המים ולדעת לזהות ולטפל בבעיות שעלולות להיווצר בהם: זיהום מים, עודף אבנית, בעיות חלודה, מקור מזוהם, נזילות כימיות ועוד. בנוסף, תלמדו את אופן הפעולה הפיזיקלי של זרימת המים: כיצד לחץ המים מושפע מהתנאים הסביבתיים וכיצד ניתן להגביר או להנמיך אותו.

 

תכנון מערכות אינסטלציה

לבסוף, תלמדו את אופן תכנון מערכות המים (מקצוע שניתן ללמוד בקורס נפרד אך הידע הבסיסי שלו נוגע לכל אינסטלטור), תרכשו כישורי קריאת תרשימי מערכות ותתנסו בתכנון מערכות אפקטיביות כמו גם יכולת ההתממשקות עם תרשימים של גורמים חיצוניים – קבלנים, משפצים ואנשי מקצוע נוספים בתחום אחזקת הבית.