הדרכת טיולים בחו"ל נשמעת לרוב חובבי הטיולים כמו המקצוע האולטימטיבי. לטייל בחו"ל בתור עבודה קבועה? להרחיק ליעדים רבים ושונים ברחבי העולם ולקבל על כך תשלום? להדביק אנשים נוספים באהבה לטיולים? מה יכול להיות טוב יותר?!

למרות שאכן מדובר במקצוע הרפתקני ונהדר, זהו רק קצה הקרחון. בנוסף לאהבה לטיולים יש צורך בכישורים רבים נוספים כדי להפוך להיות מדריכי טיולים טובים – יכולת הדרכה מצוינת, תקשורת בין אישית ברמה גבוהה, כישורי מנהיגות, יכולת ארגון והתמודדות עם נהלים ובירוקרטיה, כישרון לשפות, קור רוח, התמודדות עם מצבי חירום… בזמן הטיול בחו"ל מדריך הקבוצה הוא האדם אליו כולם יפנו לעזרה, ובו תלויים התיירים לחלוטין. מדובר באחריות כבדה שדורשת הרבה השקעה מצד המדריך כמו גם הכשרה ארוכה עד לקבלה לתפקיד.

 

חולמים להיות מדריכי טיולים?

אם למרות כל ההיבטים המתוארים אתם עדיין נחושים להיכנס לתחום ושואפים לעבור הכשרה להדרכת טיולים בחו"ל, התהליך שתצטרכו לעבור הוא כזה:

 1. ראשית, ריאיון קבלה לאחד מקורסי הדרכת הטיולים המוצעים בארץ.
 2. לאחר מכן, השקעה בלימודי הקורס. מדובר בתקופת לימודים עמוסה ובה תצטרכו לשנן חומר רב ולהוכיח את עצמכם בהדרכות חיות.
 3. כשתסיימו את הקורס, תצטרכו לחפש מקום עבודה בסוכנות טיולים או שתשובצו דרך הקורס שעברתם.
 4. זה המאני טיים: תטוסו לחו"ל עם קבוצות שונות, תדריכו ותבדקו אם השגרה התובענית הזו מתאימה לכם.

 

מה תלמדו בקורס מדריכי טיולים?

כדי להצליח להעניק מידע רלוונטי ומעניין לכל קבוצה שתדריכו בכל ארץ חדשה בה תטיילו, תצטרכו לרכוש מגוון מיומנויות רחב שיסייע לכם להכין סיורים מקיפים, וללמוד ידע במגוון תחומים. למטרה זו תלמדו בקורס:

 • היסטוריה של ארצות ויבשות שונות
 • גיאוגרפיה של אזורים שונים בעולם, כולל הבנת העונות המומלצות לטיולים בארצות שונות
 • אדריכלות: בניינים מפורסמים, האדריכלים שתכננו אותם, מה משמעות העיצוב ואיך הוא מתקשר להיסטוריה המקומית
 • לימודי דת: היסטוריה דתית, דתות מודרניות וכיצד הן מתבטאות ביעדים השונים
 • מיומנויות הדרכה: כיצד להעביר הדרכה, איך לתכנן אותה, איך להתאים הדרכה לקבוצה שמורכבת מקהלים שונים, איך לתקשר עם האנשים בקבוצה
 • מסלולים מומלצים לפי ארצות וערים שונות וכיצד לתכנן מסלול
 • איך לדאוג ללוגיסטיקה של הטיול: התנהלות כספית, עזרה ראשונה, ניהול צוות, ניהול בירוקרטיה, סוגיות משפטיות, נהלי ביטחון ונהלי עבודה במקומות שונים בהם תעבור הקבוצה

כיצד תתרגלו את המיומנויות שתרכשו בקורס מדריכי הטיולים?

במהלך הקורס בו תשתתפו ייכללו סיורים שונים, חלקם בארץ וחלקם בחו"ל, בהם תתנסו בטיול מודרך גם בתפקיד הקהל המודרך וגם כמדריכים. תידרשו להכין הדרכות מראש ולהעביר אותן לחבריכם ומוריכם בקורס, תקבלו ביקורת בונה על ההדרכה ותיעזרו באנשי הצוות לשיפור ההדרכה. תרגול המיומנויות בשטח יקפיץ את רמת הביטחון העצמי שלכם בדיבור מול קהל ויוסיף לכם ניסיון מעשי חשוב.

לאחר מכן, כאשר תגיעו לסוכנויות טיולים ותתחילו לעבוד, תעברו הכשרה בהתאם לטיולים הראשונים אליהם תצאו. עם הזמן תלמדו כיצד להכין בעצמכם חומר מעניין, באילו פרטים היסטוריים כדאי להתמקד בכל יעד, מה מעניין את חברי הקבוצה ומה פחות. לאחר מספר טיולים תפתחו העדפה ליעדים מסוימים ולקבוצות שונות, ותוכלו להתחיל לפתח טיולים מיוחדים בהם תתמקדו בנושא מסוים: טיול בעקבות פיסת היסטוריה מיוחדת, תחום אמנותי אחריו תרצו להתחקות, טיולי אוכל, טרקים או מסעות אקסטרים.

לסיכום, הדרכת טיולים בחו"ל הוא מקצוע שדורש הרבה השקעה, חשיבה ויכולת התמדה. הקורס שתצטרכו לעבור אמנם מרתק אך גם מתיש מאוד, ובכל זאת – אם התשוקה להדרכה, נופים ואנשים בוערת בכם, אין ספק שתהנו מהמסלול. בהצלחה בדרך!